Zhanna Tuz

Add to my favourites

*1993

Ilustrátorka Zhanna Tuz, která vystupuje také pod pseudonymem Diesneigh (vlastním jménem Natalia Alekseeva) se kreslení věnuje intenzivně od roku 2013. Mezi roky 2009 - 2014 vystudovala v Moskvě, odkud pochází, obor Fashion Design. Od roku 2016 studuje v Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Její tvorba má jasně rozpoznatelný rukopis, je plná fantastických světů čarodějek, kouzelných tvorů a symboliky. Typické jsou barevné plochy vyplněné intenzivními, krátkými tahy pastelkami, které podtrhují neobvyklé kompozice znázorňující mystická místa mimo naše vnímání. Surreálné příběhy postav se na pozadí odehrávají bez tíže, zbavena pravidel, které z našeho světa známe a rozehrávají tak nekonečnou hru s lidskou představivostí. 

Autorka se často inspiruje sledováním různých filmů např. o kouzelnících, ale v jejím díle jsou přítomné také odkazy na umění Starověkého Egypta, Řecka a Říma, včetně starověké ruské ikonografie. Ke svému dílu sama dodává: “Hlavně chci zachycovat symboly a vlivy, které formují svět. Odstraněním rozpoznatelného kontextu, oblečení a výjevů z každodenního života se snažím, aby zůstala výhradně podstata člověka, spíše než nějaká určitá osoba." (volně přeloženo z rozhovoru pro server itsnicethat.com)

Profile image of Zhanna Tuz,