Artwork Váza IN 1/19 main picture
Artwork Váza IN 1/19 other picture
Artwork Váza IN 1/19 other picture
Artwork Váza IN 1/19 other picture
Artwork Váza IN 1/19 other picture

Markéta Nováková

Mira Podmanická

Váza IN 1/19

2016

13 x 23 cm

Materiál: Porcelán

Kolekce váz IN navazuje na projekt Bio-vázy. Autorky k tvorbě přistupují jak ze sochařského, tak designérského přístupu. O každém kuse přemýšlejí jako o originálním díle. Váza IN představuje pohled do vnitra šeříkové vázy. Autorky vytvořily soubor čtyř váz, odstupňované podle narůstajcí detailnosti a plastičnosti tvaru vybraných dvouch váz. Také tu intenzivně pracují s dekorovaním váz barvou pod glazurou či v glazuře, nebo s dekorem v třetím výpale -  zlatým, platinou a listím. Váza IN1 je s nejbohatším reliéfem – ješte stále můžete vnímat květy šeříku, které u dvojky pomalu zanikají. Trojka je už jen rozehratý tvar konkávních a konvexních forem. Čtyřka kopíruje vnitřek Bio-vázy 6 a je na rozdíl od předcházejících třech váz asymetricky nepravidelná.

 

 

sold

Do you have a question? VisitFAQ or ask us.

>

Markéta Nováková, Mira Podmanická

Add to my favourites

Česko-slovenské duo spolupracuje už od roku 2013. Vytvořilii kolekci porcelánových váz nazvaných Bio-vázy, které vytvářejí technikou lití do sadrových forem, což je klasický keramický postup používaný v oblasti tvorby designu porcelánu, umožňující reprodukovatelnost jednoho tvaru. Sochářský přístup je prezentovaný povrchovým trojrozměrným reliéfním vzorem, který vzniká odléváním rostlin a hmyzu. Tyto dva přístupy se ve výsledku perfektně doplňují a přelínají. 

Kolekce váz IN

"Kolekcia váz IN priamo nadväzuje na projekt Bio-vázy, na ktorých pracujeme od roku 2013. Keďže sme jedna sochárka a druhá keramička, tak sa tu stretávajú a kombinujú dva rôzne autorské prístupy – dizajnérsky prístup k práci s porcelánom a voľnejšie sochárske uvažovanie o plastickom rozvinutom dekore. A hlavne premýšľanie o každom jednotlivom kuse ako o originálnom diele. Váza IN predstavuje pohľad dnu, dovnútra orgovánovaj vázy či šestky (Bio-váza 6), ktorým sme boli očarené hneď od prvej kolekcie. Vytvorili sme opäť súbor štyroch váz. Sú odstupňované podľa narastajúcej detailnosti a plastičnosti tvaru vybraných dvoch váz. Ďalej tu intenzívne pracujeme s dekorovaním váz farbou pod glazúru či v glazúre, alebo dekormi v treťom výpale -  zlatom, platinou a listrom.
Váza IN1 je s najbohatším reliéfom – ešte stále možno vnímať kvety orgovánu, ktoré na dvojke pomaly zanikajú. Trojka je už len rozohratý tvar konkávnych a konvexných foriem. Štvorka kopíruje vnútro Bio-vázy 6 a je na rozdiel od predchádzajúcich troch váz asymetricky nepravidelná."

O AUTORKÁCH

Profile image of Markéta Nováková, Mira Podmanická