Výstavy

26.01.2019

ARTSEMESTR 2019: zimní dávka umění a designu

Jednou z nejoblíběnějších lednových akcí na poli výtvarného umění a designu je zajisté ARTSEMESTR, čili výstava semestrálních a klauzurních prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kterou můžete navštívit až do úterý 29.1. Origoo vám poradí, co v záplavě projektů nepřehlédnout.

Ateliér filmové a televizní grafiky, foto: Origoo

Párty a Zrcadlo - tak znělo semestrální zadání v Ateliéru Skla vedeného Ronym Pleslem. 

František Jungvirt, foto: Origoo

Nepřehlédnutelné zrcadlo Botanical Garden vytvořila designérka Eliška Monsportová, jejíž práce jsou zastoupeny i v online galerii Origoo. Tvar zrcadla je inspirován historickými oltářními triptychy, florální motivy na zadní straně zrcadla zase botanickými zahradami odkazujícími na vztah člověka a přírody. 

Eliška Monsportová: Botanical garden, foto: Origoo

Eliška Monsportová: Botanical garden, foto: Origoo

Netradičním tématem a instalací zaujala Marieta Tendenacová. Její dílo Apeiron se zabývá vizuálním efektem relikviáře, kontrastu zářivého vnějšku a vzácného, leč nevábného vnitřku. 

Marieta Tedenancová, foto: Origoo

Smysl pro detail a schopnost znovuoživit detaily čerpající z dějin designu potvrdil talentovaný František Jungvirt, jehož vázy naleznete i na webu Origoo.

František Junvirt, foto: Origoo

Svůj hravý a experimentální přístup k designu skla představila i Anna Jožová.

Anna Jožová, foto: Origoo

V Ateliéru ilustrace a grafiky se studenti zamýšleli nad tím "Jak se dá naložit s literární klasikou?". Prohlédnout si můžete 19 ilustrovaných sešitů z kapitol knihy Hobit a také další práce čerpající z tématu "hrdina”.

Ateliér ilustrace a grafiky, foto: Origoo

Milana Kasianova, foto: Origoo

V práci s textilem kombinovaným s textem pokračuje Kristýna Fingerlandová, která v minulém roce sklízela úspěchy se svojí bakalářskou prací Metanoia kritizující neduhy současné společnosti.

Kristýna Fingerlandová, foto: Origoo

David Dolenský, foto: Origoo

Ateliér sochařství zaujal velmi současnými a rozmanitými pracemi na téma "Sociální a environmentální ekologie".

David Střeleček, foto: Origoo

Nicolas Prokop, foto: Origoo

Anna Wyrwová, foto: Origoo

Excelentní zadání i výstupy představil Ateliér módní tvorby. Studenti měli zadanou práci s původními látkami firmy Ascher London Ltd., jež byla založena českými manželi Lídou a Zikou Ascher, kteří před druhou světovou válkou emigrovali do Anglie. Práce budou v roce 2019 vystaveny v Uměleckoprůmyslovém muzeum v Praze. 

Ateliér módní tvorby, foto: Origoo

Ateliér módní tvorby, foto: Origoo

Ateliér módní tvorby, foto: Origoo

Rozmanité práce na téma postmodernismus představil Ateliér malby. "Možná už je na čase mluvit o nich spíše jako o objektech, rekontextualizovaných dílech v prostoru." (cit. www.umprum.cz)

Milica Mijajlovič, foto: Origoo

Ateliér malby, foto: Origoo

Sofie Tobiášová, foto: Origoo

Daniel Hartl, foto: Origoo

Bety Krňanská je nominována na Cenu kritiky za mladou malbu 2018. Pokračuje ve výrazné malbě na netypické materiály, jež je inspirována popkulturou. Její práce si můžete prohlédnout také na webu Origoo.

Ateliér s hostujícím umělcem UMPRUM představil kolektivní prezentaci v ateliéru 302, jejímž autorem je David Fesl. Představila se zde také talentovaná Eva Chudomelová, jejíž kresby si můžete prohlédnout také zde.

foto: Origoo

Eva Chudomelová, foto: Origoo

foto: Origoo

AuthorOrigoo