Design

19.03.2019

Fashion #1: Ratanové tašky Palmgrens

Spojení exceletního zpracování kůže a přírodního ratanu v sobě kloubí designová kabelka švédské sedlařské firmy s více než stoletou tradicí. Obchod Palmgrens v srdci Stockohlmu také nabízí další tradičně vyrobené kožené doplňky, jako peněženky, cestovní tašky i přebaly na knihy.

Pohled do showroomu firmy Palmgrens zdroj: archiv firmy Palmgrens

Vedle ikonického Kankenu od Fjallraven, denimového oblečení a kultovní módní značky Acne Studios (když opomenu Ikea, samozřejmě), je Švédsko proslavené v designovém světě kabelkami Palmgrens. Tyto kožené kabelky částěčně vyplétané ratanem nejvíce evokují oblíbené židle Thonet právě pro použití naprosto stejného ratanového výpletu.

zdroj: archiv firmy Palmgrens

Ratan je liána rostoucí v Asii a pro její měkké a ohebné dřevo je idelní pro výrobu nábytku a doplňků, jako jsou třeba koše nebo deštníky. Historie proutěného a ratanového nábytku sahá až do starověku. V novodobých dějinách byl extrémně oblíbený za vlády královny Victorie (konec 19. století), kdy se tento nábytek dovážel do Evropy z kolonií a samotný ratan zpracovávali i evropští řemeslníci.

Proutěné košíky jsou s námi od nepaměti, ať už sloužili jako nástroj nebo dekorace. Ve 20. století se jejich podoba různě měnila a v průběhu jednotlivých ér byly populární více či méně jako dámsá kabelka. Loni se opět dostaly do popředí a velká většina světových módních domů a značek je zařadila do svých Spring/Summer nebo Resort kolekcí.

Výroba ratanových produktů zdroj: archiv firmy Palmgrens

Výroba ratanových produktů zdroj: archiv firmy Palmgrens

Kožené kabely Palmers jsou ovšem zcela ojedinělé a to jak pro jejich design, tak také celkové provedení. Sedlář Johannes Palmgren otevřel svůj stockholmský obchod už v roce 1896. Tenkrát se zaměřoval na jezdecké potřeby vytvářené ručně na míru zákazníkům z kvalitní kůže. První Classic Rattan Bag uvedla tato značka v roce 1950, jako švédskou verzi v té době extrémně populárních košíčků ze středomoří. Unikátní kombinace materiálů a perfektní zpracování okouzluje již několik generací klientů.

Zakladatel firmy pan Johannes Palmgren zdroj: archiv firmy Palmgrens

Reklamní fotografie firmy Palmgrens zdroj: archiv firmy Palmgrens

Kolekce ratanových tašek zdroj: archiv firmy Palmgrens

Ratanová taška zdroj: archiv firmy Palmgrens

Ratanová taška zdroj: archiv firmy Palmgrens

Další produkty firmy Palmgrens zdroj: archiv firmy Palmgrens

Další produkty firmy Palmgrens zdroj: archiv firmy Palmgrens

Další produkty firmy Palmgrens zdroj: archiv firmy Palmgrens

AuthorMagda Žůrková