Výstavy

14.11.2018

Fotoreport z přehlídky současného umění Pokoje 2018

"Architektura, volné umění a design pod jednou střechou – to je výstava mladého umění Pokoje." Přehlídka tvorby studentů uměleckých škol Pokoje 2018 přináší letos hned několik novinek. Letos poprvé se na Pokojích můžeme těšit na udílení ceny poroty, poprvé je jeden z pokojů vyhrazen přes celý festival performaci a poprvé celé přehlídce předcházela akce Pokoje released: procházka akční Stromovkou. Jaké další novinky přehlídka přináší, se dozvíte v následujícím článku.

 

Jako další novinka na výstavě je, že poprvé má své zastřešující téma, které studenti ve svých projektech reflektují zcela po svém. Téma zní Ozvěna, která rezonuje i v rámci série přednášek umělců a teoretiků umění. Přednášky a další doprovodný program, jsou také novinkami letošní přehlídky Pokoje 2018. V rámci doprovodného programu můžete například navštívit sérii přednášek o mimogalerijním vystavování či workshopy o výtvarné kritice pořádané Cenou Věry Jirousové. V Kampusu Hybernská se až do 18.listopadu představuje čtyřicet jedna ateliérů ze čtrnácti uměleckých škol z devíti měst ČR, kteří tam proměnili 42 prázdných pokojů na místa plné ozvěny.  

Pojďme se podívat, jak se s tímto tématem některé z ateliérů vypořádaly

 

Ateliér grafický desing II. z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni připravil pokoj s názvem #FD5F00. Pokoj byl zahlcen nejrůznějšími plakáty, časopisy či všelijakými tiskovinami v reakci na tzv. vizuální smog, který nás všude na ulici obklopuje, aniž bychom si tento fakt často uvědomovali. 

Téma ozvěny studenti Ateliéru reflektovali takto: "V místnosti se navzájem doplňují dva aspekty. Tím hlavním je hlasitost ozvěny. kterou vytváří grafický odpad, pod kterým se kvalitní grafický design v mnoha případech hledá těžko. Druhým aspektem je barva #FD5F00, která figuruje jako odezva ateliéru grafického designu y Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ateliér klade laikům i odborné veřejnosti otázku: "Co vlastně grafický design je? 

 

Ateliér oděvního a textilního designu z Fakulty umění a designu, UJEP Ústí nad Labem přetvořil jeden z pokojů na módní bibli. Jejich instalace s názvem Módní bible je jen jedna reaguje na mediální šílenství, které započalo kolem prvního vydání časopisu Vogue v Čechách a jehož silná ozvěna tady stále rezonuje. 

 

 

"Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá", aneb instalace Ateliéru fotografie z Fakulty umění a designu, UJEP Ústí nad Labem. "Fotografická instalace reflektuje na jedné straně banální a na straně druhé jedinečné objekty, kterými jsou takzvané kadibudky." Fotografie kadibudek má tuto lidovou tvořivost pozvednout a přinést ji do světa vyššího umění. 

Téma bájí a mýtů si pro letošní Pokoje zvolil Ateliér komiksu a ilustrace pro děti z Fakulty designu a umění L.Sutnara ZČU v Plzni.

Jak studenti uvádějí, z většiny příběhů si v dospělosti pamatujeme jen části. Tak jako například z příběhu o Narcisovi, jehož tragický konec o pyšném mladíkovi se neobejde bez Echo - víly, která opakovala slova. "Osud jim připravil do cesty překážku ve formě odrazu. S ním pracujeme i my v našem pokoji."

Hovorna, Ateliéru malby II. z Fakulty umění OSU v Ostravě, představuje interaktivní projekt, kde se ozvěna promítá ve formě komunikace návštěvníka se studenty ateliéru. Ateliér chtěl takto reagovat na dnešní "běžnou komunikaci přes sociální sítě a současnou problematiku sdělování osobních údajů."

 

Pokoj s názvem Věřím? je zaplněn istalací Ateliéru figurativního sochařství a medaile z Akademie výtvarných umění v Praze v níž dochází ke konfrontaci dvou přístupů k víře. 

David Tureček vytvořil monumentální instalaci fragmentů těl: "expresivní fragmenty rukou dvou těl zobrazují stav, který nevyužívá morální či duchovní opory, nýbrž se staví na automatckém a nepotlačeném chtíči." Na něho reagoval Martin Fischer mozaikovými útžkami: "chtěl jsem navázat na svůj úžas při vstoupení do sakrální stavby, kde se stěny a barvy rozpíjí a chvějí.

Pokoj Ne(Ozvi) se Ateliéru grafického designu 2 VOŠ Scholastiky spočívá na reakcích návštěvníků. V pokoji můžete reagovat na slova, obrázky, na současné kontroverzní výroky. Divákova interakce je onou ozvěnou. 

Toto je jen krátký výčet představených instalacích na letošní přehlídce Pokoje 2018, jejichž spojující téma je ozvěna. Každý ateliér se s tímto tématem vypořádal různě. Ikdyž pořadatelé vybírali jednotlivé ateliéry na základě předem zaslaných anotací, některé instalace přeci jen překvapily. 

Ateliér výtvarné tvorby se zaměřením na vzdělání z Fakulty Pedagogické UP v Olomouci, byl jedním z nich. Ve své instalaci s názvem KniHOVNA vtipně využil opakování slova "knihovna". "Když se do míst, kde Vám ozvěna odpoví, zakřičí knihovna, odpověď zní, hovna. Ironií je, že tato ozvěna potom platí v reálném světě školství, učení a knih. Tato práce funguje i jako kritika nás samotných..."

Pořadatelé museli přiznat, že ikdyž instalace byla velmi zdařilá, zaskočila je svou reálností v použitých materiálech.

AuthorOrigoo