Výstavy

30.01.2019

Moondust: noční krajiny Kristýny Erbenové v Galerii Středočeského kraje.

Jen do neděle 3.2. máte možnost navštívit výstavu Moondust fotografky Kristýny Erbenové v Galerii Středočeského kraje. Ve sklepních prostorách a bývalých barokních lázních jezuitské koleje představuje svoje křehké noční krajiny.

foto: Kristýna Erbenová

Fotografka Kristýna Erbenová, absolventka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, pochází původem z Kolína, ale posledních několik let žije převážně v Austrálii, kam původně vyrazila za studiem a prací. Právě zde vznikl vystavený cyklus Moondust, který volně navazuje na předchozí tvorbu a dále pracuje s tématy jako je samota (série Fragile moments, 2011), skrytá síla míst a krajiny (Private Territories, 2012) a především focení přírody v noci (In the darkless, 2014).

Aktuální cyklus je inspirován především australskou krajinou, v které autorka mimo jiné strávila půl roku života v obytné dodávce. Jak sama říká, fascinovaly ji především rozlehlé národní parky se zcela odlišnou vegetací a nedotčenými místy, jež připomínala měsíční krajinu. Kristýna zde přirozeně navázala na svůj dlouholetý zájem o fotografování v noci, kdy fotografie krajin zachycuje na analogovou zrcadlovku s citlivým svitkovým filmem středního formátu a využitím pouze přirozeného světla měsíce.

Foto: Kristýna Erbenová

"Moondust is about finding nocturnal places, connecting them with the inner landscapes of feelings and revealing them in the unseen, yet real light. Moondust is about the fragile raw beauty of the Earth and us on it."

Foto: Kristýna Erbenová

Fotografování v noci se umělkyně věnuje již od roku 2013 a jak sama říká, tma jí umožňuje koncentrovat se a zbystřit smysly. Hledání kompozice se stává intuitivním, jelikož v daném okamžiku není lidskému oku plně viditelná a vyvstává až po vyvolání filmu.

Cyklem Moondust se ale prolíná také téma samoty, na které je zde nahlíženo jinak než skrze osobní svět hrdinů z cyklu Fragile moments. V aktuálním cyklu jde jednak o zachycení odrazu autorčina života v Austrálii, počátečních pocitů odloučení a samoty, na druhou stranu o samotu, která umožňuje poznání a náhled do nitra sebe sama. Důležitým momentem je právě koncentrace při nočním fotografování umocňující přítomnost v daném momentu, které autorce a potažmo divákovi otevírá cestu k otázkám týkajícím se naší existence na této planetě.

Foto: Kristýna Erbenová

Výstava se nachází v experimentálním prostoru Galerie Středočeského kraje, který se skládá z bývalých lázní a sklepních prostor jezuitské koleje. Oba prostory vhodně doplňují charakter jednotlivých částí cyklu - atmosféra lázní podtrhuje kontemplativní a intimní polohu tichých krajin, sklep zase dává vyniknout temnější stránce cyklu, která upomíná na věčný koloběh života a smrti jehož jsme součástí.

Foto: Kristýna Erbenová

Foto: Kristýna Erbenová

Foto: Kristýna Erbenová

Vybrané fotografie od Kristýny Erbenové jsou k dostání také v online galerii Origoo.

Výstava trvá do 3.2.2019

Kurátorka: Veronika Marešová

Více informací o výstavě naleznete zde.

AuthorPetra Widžová