Design

26.10.2018

Naděje českého skla

České sklo mělo vždy dobrý zvuk i na mezinárodní úrovni. Na pražské škole Uměleckoprůmyslové v Ateliéru skla vedeného prof. Ronym Pleslem vzkvétá mnoho mladých talentů, které nyní můžete vidět na výstavách Colours of Transparency nebo Designblok. Origoo nyní představuje čtyři studenty skla, které byste rozhodně měli znát.

František Jungvirt je student třetího ročníku ateliéru skla na pražské UMPRUM. Ve své tvorbě se nejraději věnuje ruční malbě na sklo, ale také dalším řemeslným technikám. 

Zaměřuje se na tvorbu váz, na které dlouhé hodiny maluje a rád při tom experimentuje s malbou. U jeho váz nastává otázka, kterou sám František pokládá: Kde je hranice mezi tradičním řemeslem a současnou malbou?"

Na webu Origoo prezentuje jeho kolekci váz Decal, která v moderním pojetí odkazuje k tradičním vzorům porcelánu a skla našich babiček. Dále Umělecká kolekce váz / uren Royal Memory, která vznikla za spolupráce s významnou českou sklárnou RÜCKL a navazuje na tradici broušené křišťálu. V neposlední řadě zde můžete vidět vázu s poetickým názvem Fleur Noire, ke které Františka inspirovala báseň.

Více zde

Vázy Decal

Dominika Petrtýlová je začínající sklářská výtvarnice, která se zaměřuje na design váz a malbu na sklo. Inspiraci nachází ve svém bezprostředním okolí - v přírodě, městě, ale i v lidech. Na webu origoo se zatím prezentuje jen sadou Petriho mističek. Jednotlivé mističky jsou ručně pomalované českými korýši, kteří skládáním jednotlivých misek na sebe vytvářejí krásný mikrosvět. Tento motiv odkazuje na jednu z Dominiky vášní, a to je botanika, která se často na její díla dostává.

Brzy se můžete těšit i na novou kolekci váz.

Více zde

Petriho misky

Vandalvases, foto: Tomáš Slavík, zdroj: dominikapetrtylova.com

Anna Jožová si ve své práci pohrává s harmonií mezi designem a volným pojetím objektu. Asi nejpopulárnějším produktem Anny, ve kterém se tyto dvě polohy snaží uplatnit, jsou lízátkové vázy. Ty jsou humornou reakcí na finančně a hlavně časově náročnou techniku muránského skla.

Nové motivy lízátkových váz můžete vidět na našem webu, stejně tak jako další produkty od Anny Jožové. Jsou jimi Ledované vázy, inspirované ledovými, přírodními výkvěty na oknech, které často zdobí naše okna v zimních měsících. Vázy Koketka zase vtipně stylizují ženské pozadí za barem. Výmluvné vázy popisují pohled připitého zákazníka, kterému pod tíhou promile poklesly oči tam, kde to hraničí se slušností. A poslední novinkou, kterou Anna Jožová na webu Origoo prezentuje, je sada štamprlí z kolekce Frozen. Skleničky jsou vyráběné technikou, ledování skla a jejich deformace je způsobena mrazem.

Více zde

Lízátkové vázy

Marieta Tedenacová se ve své práci věnuje syntéze volného a užitého umění a dává tak vzniknout celkům s nezaměnitelným charakterem. Skrze výtvarný artefakt ukazuje, že lze pohlédnout na realitu produktu v jiném světle.

Na webu Origoo se prezentuje vázami Postranní myšlenka a Tácky Marvinelo.

Samotné tvarosloví váz Postranní myšlenka vzniklo stylizací lidské hlavy, kdy byl výsledný tvar vyfoukán do dřevěné formy. Zajímavým prvkem je posunutí motivu na boční stranu, která běžně bývá mimo dění a rozehrává tak hru s divákem. 

Marnivelo jsou skleněné tácky inspirované surrealismem, květinou, její symbolikou a záhadnou neurčitostí, přičemž svůj jedinečný tvar získaly díky náročnému technologickému procesu tavené plastiky.

Více zde

 

Postranní myšlenka

AuthorOrigoo