Zajímavosti

12.03.2019

New media #1: Nam June Paik

Origoo vám přináší nový seriál článků nazvaný New media. Pravidelně vás budeme seznamovat nejen se zahraničními autory, kteří ke svému uměleckému sebevyjádření využívají moderní technologie. Cyklus článků otevíráme videem, které nese název "Lake Placid ´80", jehož autorem je průkopník videoartu Nam June Paik.

zdroj: http://www.ubu.com/film/paik.html

Nam June Paik (1932-2006)


Nam June Paik byl americký umělec jihokorejského původu, jedna z hlavních osob uměleckého hnutí Fluxus a průkopník videoartu. Jeho video objekty, instalace, performance a jednokanálová videa patří mezi klíčové novomediální práce.

Lake Placid '80 (1980)
3:49 min

"Lake Placid´80" je bujná, vysokorychlostní video koláž vytvořená jako zakázka pro Národní výbor výtvarných umění u příležitosti konání Olympijských her v roce 1980. Obrazy olympijských sportovních událostí se mísí s opakovanými vizuálními a zvukovými motivy Paika: tanečníci z Global Groove, Allen Ginsberg, píseň Devil With a Blue Dress On. Lyžařské můstky, bruslaře a hokejisty re-editoval, roztříštil, obarvil, zrychlil, transformoval a spojil na obrazovce v šílenství syntetizované energie. Pohyby, časové rámce a obrazy se posouvají ve zdánlivě náhodných, často ironických situacích. Hyperbolické tempo a rytmus tohoto energického "hudebního videa" končí počítačovou grafickou verzí olympijského loga, kterou překrývá zpěv Allena Ginsberga.

Počítačová grafika: Judson Rosebush, Dan Sandin, Phil Morton, Tom DeFanti.

Více o tvorbě Nam June Paika ZDE:

AuthorOrigoo