Výstavy

25.07.2018

Tomáš Roubal a Juraj Rattaj vystavují v Holešovické Šachtě

Tomáše Roubala společně se svým hostem Jurajem Rattajem v orstoru Holešovické šachty představují výběr ze své aktuální tvorby. Ta se dlouhodobě ubírá cestou nekompromisní kritiky současné společnosti, zpravidla lehce zjemněné cynickým smyslem pro humor. Výstava s názvem Layers je k vidění od 29.6. do 28.7. Kurátorkou je Veronika Čechová.

Dospělost má různé úrovně, různé vrstvy. Podle jedné z definic dosahuje člověk vyspělosti na psychosociální rovině mezi 20. a 25. rokem života, kdy zároveň dokončuje svou fyzickou evoluci a je tak na vrcholu svých fyzických sil. V období takzvané časné dospělosti (20–30 let) přichází v životním cyklu řada důležitých „poprvé“. Mladí lidé dokončují studium, začínají pracovat, navazují dlouhodobé partnerské vztahy vedoucí později k naplnění v podobě soužití a společné výchovy dětí. I když je současná mladá generace často označovaná za děti, které odmítají vyrůst a převzít za sebe odpovědnost, nehledě na oficiální psychologické definice, dříve nebo později každý mladý člověk pocítí naplno tíhu dospělosti. A to nejpozději ve chvíli, kdy začne uvažovat o tom, že by měl začít usilovat o ono pověstné „zabezpečení“.

V roce 2017 se historicky poprvé průměrná cena za nové bydlení v hlavním městě přehoupla přes hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před dvěma lety tvořily nové byty v Praze s cenou do 60 000 korun za metr čtvereční polovinu nabídky. Nyní jsou to pouhá dvě procenta. Průměrná cena bytu v pražské novostavbě se meziročně zvýšila o 21,2 procenta je na 90 tisících korun za metr čtvereční. Garsonka se dá pořídit od 2,1 milionu korun na Praze 9, do 13,9 milionu korun na Praze 1. Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé EU. Vedle samotného zdražování má vysoká poptávka po vlastním bydlení, tažená především stále levnými hypotékami a dobrou ekonomickou kondicí Česka, ještě jeden efekt: tenčící se nabídku volných nemovitostí. Nejvýrazněji se tato skutečnost projevuje v Praze, problémem je nedostatek bytů na trhu také v krajských městech.[1]

Nehledě na to, jak moc úspěšní ve své profesi dnešní mladí lidé jsou a jak usilovně pracují, šance na to, že si jednou budou moci dovolit vlastní bydlení, které pro většinu společnosti představuje jistotu jediného skutečně bezpečného zázemí, se zmenšuje znepokojující rychlostí. Těžko vyčítat současné mladé generaci, že se snaží co nejvíce prodloužit si období (zdánlivé) dětské bezstarostnosti, když přitom díky pozorování toho, co se děje v okolní společnosti, již poměrně jasně tuší, že střet s tou opravdovou dospělostí, která je spjata se zodpovědným staráním se o sebe, partnera a rodinu, bude hodně tvrdý.

Tomáš Roubal je kreslíř, malíř a především sochař, který ve své tvorbě kriticky reaguje na aktuální témata a problémy dnešního světa. S výjimečným citem pro materiál vytváří díla, která – někdy rafinovaně, jindy zcela explicitně – vyjadřují kombinaci frustrace nad neschopností naší společnosti vypořádat se s vlastními nešvary a černého humoru, který se někdy zdá být jedinou obranou, jež nám zbývá.

Výstava Layers představuje nová díla, která jsou satirickou reakcí na situaci dnešní mladé generace ocitající se v nelehké pozici, kdy se navzdory své upřímné snaze musí vyrovnat s nedosažitelností některých klasických “met” dospělosti, jako je například financování vlastního bydlení.

Jako host se na výstavě představí Juraj Rattaj (SK), se kterým v minulosti Tomáš již spolupracoval. Oba autoři sdílí stejné rukodělné nadání a cit pro prostorovou instalaci, stejně tak jako potřebu kriticky komentovat aktuální společenskou situaci v lokálním kontextu, kterého jsou sami bezprostředními aktéry.

Text: Veronika Čechová

 

[1] Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceny-bytu-v-praze-jsou-na-vrcholu/r~9af5c6f6b96411e7a8460025900fea04/

http://realitymix.centrum.cz/statistika-nemovitosti/byty-prodej-prumerna-cena-bytu.html

AuthorOrigoo