Výstavy

04.03.2019

Vernisáže a kulturní akce v tomto týdnu

Jaké vernisáže a kulturní akce byste si neměli nechat ujít v tomto týdnu? Kupříkladu zahájení výstavy současného českého skla FRESH COLOURS/SVĚŽÍ BARVY v Portheimce, kde bude prezentována mimo jiné i tvorba námi zastoupeného Františka Jungvirta. Můžete se těšit také na vernisáž v Centru současného umění FUTURA, vernisáž výstavy Ondřeje Malečka v Galerii Vyšehrad, vernisáž výstavy polské autorky Marty Krześlak v brněnském kulturním prostoru INDUSTRA, vernisáž Daniela Vlčka v Drdova Gallery a na víkend vám doporučujeme výlet do jižních Čech do Galerie Na shledanou, kde proběhne křest 5. vydání smutečních novin a nového Arduino systému pro interaktivní umělecká díla.

 

FRESH COLOURS/SVĚŽÍ BARVY
5. 3. - 9. 6. v Museu skla Portheimka
vernisáž 4. 3. od 19:00


"Skupinová výstava Svěží barvy / Fresh Colours představuje jedenáct sklářských umělců, designérů a designérských studií, jejichž tvorbu spojuje zaujetí barvami jako jednoho ze zásadních výrazových prostředků, který prostupuje nejen sklářské či užité umění, ale i design po tisíce let. Barva jako základ skleněné masy, se kterou tvůrce pracuje na straně jedné, a barva nanesená na hotový tvar malířskými nebo jinými technikami."

Více info ZDE:

 

core.pan: LYCAN
6. 3. - 28. 4. 2019
vernisáž 5. 3. od 18:00 v Centru současného umění FUTURA

"Název výstavy core.pan odkazuje k lykantropii, tedy sebe proměně ve vlkodlaka. Důležitý je zde nejen vlk jako symbol přírodního, divokého, zesíleně smyslového a vitálního, ale také celá fantasknost této představy, která zároveň lidstvo provází po staletí, a tak je snad i symbolickým symptomem vynuceného, vnuceného oddělení přírody a kultury. Přestože vlkodlačí proměna není trvalá a je jí možno v pozdějších fázích i do velké míry kontrolovat, dochází zde v podstatě v okamžiku k zásadní transformaci uspořádání, které nelze nijak předvídat ani vysvětlit z uspořádání předchozího. Tato náhlá, skoková změna, je vlastně oním bohem ze stroje, způsobem řešení zdánlivě neřešitelné zápletky v antickém divadle, kdy byl na jeviště kladkou spuštěn bůh, respektive socha Boha, a ten vyústění dramaticky zvrátil."

Více info ZDE:

Marta Krześlak / FAIRY TALES
7. 3 - 5. 4.
vernisáž 6. 3. od 19:00 v INDUSTRA ART v Brně

"Autorka inspirovaná postapokalyptickými vizemi vytváří vlastní možnou předpověď budoucnosti formou fosílií. Hledá inspiraci v osobní fascinaci odpadem - objekty, které jsou ponechány svému osudu v krajině, ze kterých se Marta Krześlak pokouší vytvořit jakousi maketu budoucnosti. Znovu interpretuje krajinu a popírá skutečnost. Svým objektům dává názvy, které se snaží vyprávět a vysvětlovat příběh z budoucnosti, který se může stát. Nafouknutý skákací hrad je pro návštěvníky procházející kolem iluzí plastových hor. V hradu autorka zpívá písně ze svých vzpomínek."

Více info ZDE:

Daniel Vlček - Příčiny a následky
9.3.2019 - 20.4.
vernisáž 8. 3. od 18:00 v Drdova Gallery

Více info ZDE:

Křest 5. čísla Novin Na shledanou
9. 3. od 15:00 v Galerii Na shledananou ve Volyni

Křest 5. čísla Novin Na shledanou s ilustracemi Ondřeje Malečka. Grafika Matouš Mědílek.
Hlavním tématem nového čísla smutečních novin je svatý? prostor, jak ho chápeme jako duchovní prostor v nás nebo jak ho demonstrujeme prostřednictvím architektury či jak se mění naše jednání a vztahy digitální prostředí. Vedle novin bude pokřtěn i nový Arduino systém pro interaktivní umělecká díla.

Více info ZDE:

 

Ondřej Malček - Sbírka
6. 3. - 21. 4.
vernisáž 5. 3. v Galerii Vyšehrad

"Ondřej Maleček (nar. 1977 v Praze) – v l. 1997-2001 absolvoval pražskou AMU (Divadelní fakultu, obor scénografie, BcA) a v l. 2000-2006 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (ateliér malby prof. Pavla Nešlehy a doc. Stanislava Diviše). V r. 2005 studijně pobýval na Vysoké škole výtvarných umění v Aténách. V r. 2010 obdržel stipendium MK ČR na rozvoj tvůrčí činnosti. Od r. 2010 působí jako sezónní externí lektor NG v Praze. Od r. 2006 se poměrně často účastní domácích i mezinárodních uměleckých sympozií, workshopů a stipendijních pobytů (např. 7. Sympozium současného umění Jenewein, Kutná Hora, 2007; 1. Česko-německé malířské sympozium Šumava, Kvilda, 2008; 2. Malířské sympozium v Uherském Ostrohu, 2009 nebo stipendijní pobyt v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově, 2015 a 2016). Do r. 2007 členem skupiny OBR. Od r. 2009 se účastní výstavních aktivit volného sdružení EX. Pravidelně vystavuje od r. 2000. Naposledy např. v rámci společných výstav Jak lesy myslí (OGV, Jihlava, 2018), nebo samostatně (Maleček, GKK, Klatovy, 2018; Doma na výletě – s D. Pešatem, The White Room Gallery, Pragovka District, Praha)."

Více info ZDE:

AuthorOrigoo