Zajímavosti

29.04.2019

Vernisáže a kulturní akce v tomto týdnu

V tomto týdnu si nenechte ujít projekci a přednášku s názvem "Obraz versus bajka", křest katalogu Daniela Vlčka, work-in-progress přehlídku "Pustý ostrov chrání 15.000 obyvatel" a vernisáž výstavy "Cityblok".

 

Křest katalogu
ve středa 1.5. v 17:00 v Drdova Gallery

"Křest katalogu předchází koncert americké umělkyně Alissy DeRubeis, zakladatelky Synth Library v Portlandu. Během křtu bude možné naposledy navštívit Vlčkovu samostatnou výstavu Příčiny a následky. Publikace shrnuje Vlčkovu uměleckou práci v letech 2013—2019. Autor ji vydává spolu s Drdova Gallery. Editorem je Jiří Ptáček, autorem její grafické podoby je Richard Bakeš. Textem o Vlčkově pohybu na pomezí obrazu, hudby a zvuku do ní přispěla Emily McDermott."

Více info ZDE:

Obraz versus bajka
v pondělí 29.4. od 18:30, Kino Světozor

"Mezinárodní večer propojující videoartové projekce s teoretickými vstupy respektovaných kritiků se pomocí filmového obrazu a slova zamýšlí nad místem zvířete v současné společnosti. Program nabízí projekci uměleckých snímků EQUILIBRIUM (Dominik Gajarský, CZ, 2017) a WILD BEASTS (Éléonore Saintagnan & Grégoire Motte, FR/BE, 2015) a komentáře filosofa umění KARLA CÍSAŘE (UMPRUM), filosofa kultury IVÁNA ZATZE DIÁZE (Pratt Institute, NYC) a umělce DOMINIKA GAJARSKÉHO."

Více info ZDE:

Pustý ostrov chrání 15.000 obyvatel: work in progress
ve čtvrtek 2.5. od 17.00 v INI Project

"INI Prostor pořádá dlouhotrvající work-in-progress přehlídku kostýmů a poslech hudby v rámci projektu Zuzany Scerankové a Natálie Rajnišové. Přijďte si odpočinout na Pustý ostrov. Autorky organizují setkání na Pustém ostrově. Ostrov je kus pevniny, menší než kontinent a větší než skála, který vystupuje z vody. Pustý může znamenat: neobydlený, jednotvárný, ponurý, chmurný, nudný. Chtěly bychom si společně s diváky představit, že na tomto Pustém ostrově bydlíme. Je to samostatný izolovaný ekosystém, na kterém platí specifické zákonitosti. Ostrovy představují z hlediska vývoje jedinců zvláštní prostředí. Z důvodu nedostatku potravy se tady například setkáváme s formou nanismů, anebo naopak kvůli absenci přirozeného predátora s formou gigantismů."

Více info ZDE:

Diváci se postupně seznámí se všemi obyvateli. Těmito obyvateli jsou Ledovec; Kyklop; Semafor u přistávací dráhy, která protíná ostrov na dvě poloviny; Bludný balvan; Druhý Bludný balvan; Gigantická forma Pleurophyllum criniferum; Umírající mořský živočich; Zmrzlinář na pláži; Ohýnek; Hmyz; Coconaty; Zakrslý slon; Barvoslepý obyvatel atd.

Cityblok
v úterý 30.4. od 18:00, Camp - Centrum architektury a městského plánování

"Parkovací automat, květináč, lavička, zábradlí, přechod pro chodce. Podobně jako je současný mediální a virtuální veřejný prostor plný informací, je městský veřejný prostor plný věcí. Výstava CITYBLOK sleduje předměty, které nás ve městě obklopují, které významně ovlivňují jeho charakter a které jsme si přitom zvykli nevnímat. Jejich přítomnost, podpořená relevantními, často technickými, argumenty, se zdá být samozřejmá a nezbytná. Výstava CITYBLOK vybrané objekty vytahuje ze své každodennosti na světlo jako exponáty, které samy o sobě nejsou ani negativní, ani pozitivní. Lampa svítí, ale přispívá ke světelnému znečištění. Protipovodňová zábrana chrání před záplavami, ale hyzdí krajinu. Betonové zátarasy brání teroristickému útoku, ale překáží v běžném užívání náměstí. Objekty, vytržené z kontextu, vyprávějí všední i nevšední příběhy, které jsou příčinou jejich existence a polemizují tak nad svou vlastní užitečností. Kladou přitom odvěkou otázku spojenou životem ve městě. Komu vlastně město patří?"

Více info ZDE:

AuthorOrigoo