Výstavy

22.02.2019

Výjevy ze života světice

Jen do 24.2. vás v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě čeká osobitý ilustrátorský projev umělkyň Terezy Bartůňkové, Evy Jaroňové a Lucie Lučanské. Nenechte si ujít výstavu nazvanou "Výjevy ze života světice".

Foto: Tomáš Souček

Při zadání hesla „světice“ do vyhledávače, se jako první reakce zobrazí automatizovaný dotaz: „Měli jste na mysli slovo ,světec‘?“. Ne, neměli. Neměly. Na mysli jsme měly ženu schopnou zázraků a divů. Obdivovanou či naopak obávanou, protože je mnohdy těžké pojmenovat rozdíl mezi světicí a čarodějkou. Trochu okultní symboliky a zkazky o nevysvětlitelných záblescích vyšší moci zhmotněné v činu člověka. Ohledávání obrysů svatosti ve světském kontextu.

Expanze kresby do prostoru. Čáry. Vita brevis. Sofrosyne. Umučení. Nanebevzetí. Znebesestoupení. Pokušení. Neřesti. Vidění. Vysmívání. Pouť. Prostý život. Závěs. Pracující ženy. Panna. Matka. Světice. Bába. Pokušení. Posedlost. Kontemplace. Řád. Cech. Cejch. Vandalismus 16. století. Mirákl. Stigmata.

Foto: Tomáš Souček

O umělkyních:

Tereza Bartůňková 

Vystudovala scénografii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Teď je na volné noze a živí se vším možným. Zajímá jí propojení ilustrace a performativního umění. Zabývá se tvorbou autorských projektů s důrazem na audiovizuální složku. Fascinují jí různé výtvarné prostředky, což se dá v divadelním prostředí ideálně uplatnit. Je ráda v kontaktu s materiály jako papír, kov, dřevo a kámen. Dotek je pro její tvorbu zásadní, ze všeho nejradši ale pracuje se světlem. Nejčastěji ve spojitosti s hudbou, to vznikají postavy nové časoprostory, světy, postavy a jejich příběhy. Z její poslední tvorby je možné vidět audiovizuální představení Tamura v pražském Alfredu ve dvoře, nebo její oživené kresby v rámci představení Laterny Magiky na Nové scéně Národního divadla. Chystá si splnit sen o ilustrování knihy. Ráda vytváří světelnou atmosféru pro tančící lid na technu a spící lid na ambientu. Fascinuje jí mikroskopický svět textur a struktur, které objevuje pomocí USB mikroskopu a používá jej při tvorbě projekcí.

Foto: Tomáš Souček

Eva Jaroňová

Pochází z Valašska. Vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, kde studovala v ateliéru Environment pod vedením ak.mal. Vladimíra Merty a MgA. Barbory Klímové. Věnuje se především ilustraci, malbě a hudbě a v poslední době také designu textilu. Své práce publikuje především v podobě autorských grafik a zinů. Vydala autorskou knihu Škůdci, která je vytištěná experimentální formou sítotisku a risografu a obsahuje stejnojmenný komiks. Autorka pravidelně publikuje své ilustrace v časopisech Živel, Čilichilli, Artmap, FÚD, Host, na serveru Artalk, ilustruje knihy nakladatelství Tribun. Pravidelně vystavuje v ČR. Mezi její hudební aktivity patří elektro-popové projekty ◊>≈ (PzH) a No Fun at All in the House of Dolls.

Tvorbu Evy Jaroňové najdete také v online galerii Origoo.

foto: Tomáš Souček

Lucie Lučanská

Kreslí a sem tam provozuje literární diletantství. Po absolvování studia v ateliéru Juraje Horvátha na UMPRUM v Praze exceluje ilustrováním práce všeho druhu. V přestávkách mezi freelancováním je sama sobě zadavatelem i vydavatelem. Bývalá vědecká pracovnice v oboru risografické postprodukce. Amatérské nadšení i v dalších odvětvích jako: alchymie, kulinářství, hebraistika, mykologie. 

Grafiky od Lucie Lučanské jsou zastoupeny také na webu Origoo.

Foto: Tomáš Souček

Výjevy ze života světice 

24.1. – 24.2.2019

Galerie Alternativa, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorky: Tereza Bartůňková, Eva Jaroňová, Lucie Lučanská

Kurátorka: Veronika Čechová

Více informací: http://www.ogv.cz/svetice_vystava

AuthorOrigoo